
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Voltage | 5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 48 V |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 50 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Load Regulation | 30 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Stock: 54
Distributors
pcbx
Unit Price$2.61581
Ext.Price$2.61581
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.61581 | $2.61581 |
| 10 | $2.21366 | $22.13660 |
| 25 | $2.02973 | $50.74325 |
| 50 | $1.86108 | $93.05400 |
| 100 | $1.70644 | $170.64400 |
| 300 | $1.56465 | $469.39500 |
| 500 | $1.43463 | $717.31500 |
